2014 KPSS`de Soru Dağılımı Nasıl Olacak?

0

Ekleyen KPSS.TV Kategori Genel | Etiketler: , ,

06 Aralık 2013

2013 yılındaki değişiklikler 2014 yılındaki KPSS için adaylara önemli ipuçları veriyor.

 Bu yıl yapılan KPSS, geçtiğimiz yıllara nazaran soru tarzı ve konu dağılımında belirgin değişiklikler gösterdi. Farklı soru tekniklerinin yanı sıra daha önce sorulmayan konulardan da sorular geldi.

Genel Yetenek Genel Kültür

Sözel ve sayısal bölümde ALES tarzı sözel ve sayısal mantık yürütme tarzı sorular eklendi. Türkçede 3 ve matematikte de 3’er soru soruldu. Bu sınavda adayların en fazla zorlandığı sorular bunlar oldu.

Bu yıl 3’er soru ile sınırlandırılan mantık yürütme sorularının önümüzdeki yıllarda artması bekleniyor.

Tarih sorularında büyük değişikliler oldu. Özellikle İnkılap Tarihinin yıllardır süren ağırlığı büyük ölçüde azaltıldı. Osmanlı Devletine ağırlık verildi ve daha önce soru gelmeyen Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi konularından sorular geldi.

Coğrafya ya baktığımızda soru sayısında bir değişiklik olmadı. Ama kendi içinde konu ağırlığında değişiklik oldu. Türkiye’nin Ekonomik özellikleri konusundan 2 soru Türkiye’nin Fiziki Özellikleri konularına kaydırıldı. Son iki bakıldığında da Bölgeler Coğrafyasından sorular gelmeye başladı.

Vatandaşlık sorularında belirgin herhangi bir değişiklik olmadı. Konular ve soru sayısı aynı kaldı.

Güncel bilgiler bölümüne baktığımızda ise çok belirgin değişiklikler oldu. Soru sayısı %100 arttırılarak 3’ten 6’ya çıkartıldı.

Eğitim Bilimleri

Öğretmen adayları için 2013 KPSS tam anlamıyla bir değişim yılı oldu. İlk olarak Eğitim Bilimleri soru sayısı 120’den 80’e düşürüldü.

-Öğrenme Psikolojisi 30’dan 16’ya

-Ölçme ve Değerlendirme 18’den 12’ye

-Rehberlik ve Özel Eğitim 18’den 12’ye

-Öğretim İlke ve Yöntemleri 30’dan 16’ya

-Program Geliştirme 13’den 4’e

düşürüldü.

Sınıf Yönetimi ve Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı konularından da 4’er soru ilave edildi.

2013’te İlk ÖABT Sınavı Yapıldı

Öğretmen adayları için 2013  yılında ÖABT (Öğretmen Alan Bilgisi Testi) adı altında yeni bir sınav eklendi. Öğretmen adayları ÖABT’de 15 branşta 50’şer sorudan oluşan sınava katıldı. Öğretmen atamalarında kullanılan P121 puan türündeki ağırlık ortalaması %50 oldu. ÖABT sorularının beklenenin çok üzerinde zor olması hem adaylar tarafından hem uzmanlar tarafından tepki aldı.

Bu yılki sınavda soruların azaltılıp azaltılmayacağı yada müfredatta herhangi bir değişik yapılıp yapılmayacağı da merak konusu.

Benzer Haberler

About the author: KPSS.TV

Bu Haber İle İlgili Yorum Yaz

*