Sınıf Öğretmenlerine ÖABT`de Neler Sorulacak

0

Ekleyen KPSS.TV Kategori Genel | Etiketler: , ,

02 Ocak 2014

Eğitim Programları ve Öğretim Uzmanı Bülent ODABAŞI, 2014`ten itibaren Sınıf  Öğretmenlerine Öğretmen Alan Sınavı olarak da biline ÖABT’de hangi alanlardan sorular gelebileceği konusunda  değerlendirmelerde bulundu.

YENİLENEN ÖABT

Değerli Arkadaşlar,

ÖSYM yılın son günü yaptığı duyuru ile 2014 yılında yapılacak Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’nin (ÖABT) uygulanacağı alanlarla ilgili düzenleme yapıldığını bildirdi. Bu yeni düzenleme ile Fransızca alanında 2014’te alan bilgisi testi uygulanmayacağını ve Rehber Öğretmenlik ile Sınıf Öğretmenliği alanlarında alan bilgisi testi uygulanacağını duyurdu. Sınıf Öğretmenliği için böyle bir sınavın uygulanma söylentisi vardı, ancak Rehber Öğretmenlik için gerçekten sürpriz oldu. Çünkü zaten yeterli sayıda mezun veremeyen PDR bölümleri mezunlarının açıkta kalanı yok ki alan sınavı uygulansın. Tabi ki takdir MEB ve ÖSYM’nin…

 

Geçen yıl ÖSYM yine aynı konuda duyuru yaptığında ÖABT konuları ve test içindeki ağırlıkları ile ilgili “uzman kişilerce belirlenen” dağılımı yayımlamıştı. Ancak şu an sadece bu iki alana ait henüz bir açıklama yapılmadı. İleriki günlerde bekliyoruz. İnşaallah ÖSYM, 2013 KPSS öncesinde yaşadığımız sürekli yeni değişmeleri belirten duyurular yayımlamaz. Ayrıca 2013 ÖABT’nin sorularıyla ilgili değerlendirmelerimiz hiç de iç açıcı değildi. Umarım 2014 ÖABT, tüm alanlar için daha insaflı ve kapsam geçerliği olan ve gerçekten yapıldığına değecek bir sınav olur.

 

ÖSYM yeni bir duyuru yapıncaya kadar geçecek zamanı değerlendirme adına ÖABT’ye girecek olan Sınıf Öğretmenliği ve Rehber Öğretmen adayı arkadaşlarımıza aşağıdaki bilgilere göz atmalarını öneririm:

 

Sınıf Öğretmeni adaylarının ÖABT içindeki Alan Eğitim Testi için Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın ttkb.gov.tr sayfasının Eğitim-Öğretim bölümünden kendi dersleriyle ilgili Öğretim Programları’nı incelemeleri, edinebiliyorlarsa Öğretmen Kılavuz Kitapları’nı taramaları ve kendi alanlarıyla ilgili Özel Alan Yeterlikleri’ni dikkate almaları faydalı olacaktır. ÖABT’nin içinde daha ağırlıklı yer teşkil eden alan soruları için ise, fakülte öğreniminde verilen temel derslerin bilgilerini çok iyi şekilde irdelemeleri gerekmektedir.

 

Sınıf Öğretmenliği Bölümü Lisans Eğitiminde Verilen ve ÖABT İçin Öngörülen Dersler:

-   İlk Okuma ve Yazma Öğretimi

-   Güzel Yazı Teknikleri

-   Türk Dili(Ses, Yapı, Cümle ve Metin Bilgisi)

-   Düşünme Eğitimi

-   Değerler Eğitimi

-   Sanat Eğitimi

-   Eğitimde Yaratıcı Drama

-   İlköğretimde Cinsel Sağlık Bilgisi Eğitimi

-   Türkçenin Güncel Sorunları

-   Türkiye Türkçesi ve Diksiyon

-   Sosyal Bilgiler Öğretimi

-   Fen ve Teknoloji Öğretimi

-   Matematik Öğretimi

-   Türkçe Öğretimi

-   Hayat Bilgisi Öğretimi

-   Görsel Sanatlar Öğretimi

-   Müzik Öğretimi

-   Beden Eğitimi ve Oyun Öğretimi

-   Özel Eğitim ve Kaynaştırma

-   Birleştirilmiş Sınıflarda Öğretim

-   Çocuk Edebiyatı

Bülent ODABAŞI

Eğitim Programları ve Öğretim Uzmanı

Benzer Haberler

About the author: KPSS.TV

Bu Haber İle İlgili Yorum Yaz

*